• Szkolny Klub im. Armii Krajowej

        • ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          2022-03-01 - Ruszyła rejestracja chętnych do Biegu Tropem Wilczym, który w tym roku odbędzie się w niedzielę, 6 marca.
          Bieg wystartuje o godzinie 11.00 sprzed budynku Urzędu Miasta przy al. Zwycięstwa 20, a jego meta zlokalizowana będzie przy pomniku “Kobietom Walczącym w Szeregach Armii Krajowej”.
          Więcej na https://www.mosir.sosnowiec.pl/.../tropem-wilczym-bieg...

           

          2022-02-13 Szkolny Klub im Armii Krajowej wraz z pocztem sztandarowym SP 32 wzięli udział w miejskich obchodach

          80. rocznicy powstania AK, które odbyły się przy Lapidarium AK w Sosnowcu.

          >>> zobacz zdjęcia<<<

           

          2022-02-08 - Szkolny Klub im Armii Krajowej, poczet sztandarowy SP 32 na miejskich obchodach

          159. rocznicy powstania styczniowego.

           
           

          20220-02-08 - Zapraszamy do udziału w Biegu Wirtualnym Żołnierzy Wyklętych >>>czytaj więcej<<<

           

           

          20220-02-01 - Rocznica Akcji Bojowej "Kutschera"

          78 lat temu, 1 lutego 1944 roku a Alejach Ujazdowskich w Warszawie, w pobliżu ulicy pięknej zginął z rąk żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”, dowódca SS i policji dystryktu warszawskiego , Franz Kutschera.

          W trakcie i wskutek odniesionych ran zginęło czterech jego uczestników: Bronisław Pietraszewicz "Lot", Marian Senger "Cichy", Zbigniew Gęsicki "Juno" i Kazimierz Sott "Sokół".

          Chwała Bohaterom!!!

          2022-01-22 - 101 lat temu, 22.01.1921 r. w Warszawie urodził się pchor. Krzysztof Kamil Baczyński, wielki 🇵🇱 poeta pokolenia Kolumbów, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz Baonu „Parasol”, Powstaniec Warszawski❗

          Krzysztof zaczął pisać wiersze będąc uczniem gimnazjum im. Stefana Batorego. Jego przyjacielem był Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy”, Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”.

          Podczas II WŚ ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Rezerwy "Agricola", uczestniczył w akcjach sabotażowych, m.in. w wysadzeniu pociągu niemieckiego na trasie Tłuszcz-Urle. Dowódcy niechętnie ryzykowali życie znanego już i cenionego poety.

          Jego poezja wyrażała emocje i los pokolenia Kolumbów. W wierszach często stosował liczbę mnogą, przemawiając w imieniu swoim i całego pokolenia. Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna, niszczycielska siła, niszcząca systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

          Autor m.in.: "Elegia o... chłopcu polskim", "Mazowsze", "Historia", "Spojrzenie", "Pragnienia", "Ten czas", "Pokolenie", "Biała magia", "Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę...", "Polacy", „Poległym”, „Bajka”,"Sur le pont d'Avignon”.

          Poeta zginął 4.08.1944 r. w Pałacu Blanka. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. Miał 23 lata...

          1 września zginęła jego ukochana żona Barbara. Spoczywają na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

          Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Pamięć, Cześć i Chwała 🇵🇱 Bohaterom. CZUWAJ❗

          2021-12-13 - Akcja „Zapal Światło Wolności” organizowana jest z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN .

          Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. 

          Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Zachęcamy do udziału w akcji.

           

          .

          2021-11-13 - Szkolny Klub im Armii Krajowej na miejskich uroczystościach 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

          "Muza" Sosnowiec.

           >>>zobacz zdjęcia<<<

           

          2021-11-11 - Szkolny Klub im. Armii Krajowej oraz delegacja klas ósmych wzięli udział w miejskich uroczystościach

          103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

          >>>zobacz zdjęcia<<<

           

          2021-10-31 - Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję sosnowieckiej kwesty zorganizowanej przez stowarzyszenie „Ku Pamięci”. Ta wspólna inicjatywa Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej miała szczytny cel – zbiórkę pieniędzy na renowację nagrobka Stefana Mrokowskiego pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca.

          >>>zobacz zdjęcia<<<

          2021-10-29 - Szkolny Klub Armii Krajowej zaprasza Wszystkich do udziału w uroczystościach

          z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          2021-09-17  82. rocznica ataku ZSRR na Polskę

           

          2021-09-12 - 338. rocznica Bitwy pod Wiedniem

          "Ten sam nieprzyjaciel, któregośmy pobili pod Chocimiem stoi przed nami. Jesteśmy wprawdzie w obcym kraju, lecz nie walczymy dla obcej sprawy. Walczymy za nasz kraj i za chrześcijaństwo, nie dla cesarza, lecz dla Boga" - król 🇵🇱 Jan III Sobieski do żołnierzy przed bitwą pod Wiedniem❗

          338 lat temu, 12.09.1683 r. wojska Polsko-habsburskie pod wodzą Lwa Lechistanu króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię Imperium Osmańskiego wezyra Kara Mustafy. Rozsypała się w proch muzułmańska potęga. Polska ocaliła Wiedeń i chrześcijańską Europę.

          Tego dnia Król przystąpił do Komunii świętej i leżąc krzyżem ufnie polecał się Matce Najświętszej. Dał rycerstwu znak: "W imię Panny Maryi, Panie Boże, dopomóż".

          Dowodząc 67. tysięczną armią poprowadził atak od strony Lasu Wiedeńskiego. Najpierw, co świadczyło o jego geniuszu wojennym, wysłał na rozpoznanie chorągiew husarii, która wszczęła popłoch w szeregach armii Kara Mustafy i wycofując się pociągnęła za sobą większość tureckiej kawalerii wprost pod ogień Polskich armat.

          Król wykorzystał rozprężenie w szeregach wroga i poprowadził główny atak. Decydującym uderzeniem była największa w historii szarża husarii, dowodzona przez hetmanów Jabłonowskiego i Sieniawskiego, która zmiotła trzon armii tureckiej, m.in. niepokonanych janczarów. Brawurowe natarcie husarii spowodowało bezładny odwrót i ucieczkę wojsk tureckich.

          Straty Turków wyniosły ok. 20000 zabitych i 5000 rannych, po stronie wojsk sprzymierzonych - 1500 zabitych i ok. 2500 rannych.

          Polski pokorny władca nie przypisał zwycięstwa sobie, lecz Bogu i Jego Matce. "Venimus, vidimus, Deus vicit" - Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył - napisał w liście do do papieża Innocentego XI po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Poprosił Papieża, aby ustanowił dzień 12 września Świętem Imienia Maryi, które jest obchodzone w całym Kościele.

          Bitwa pod Wiedniem była jednym z największych sukcesów w dziejach Polskiego oręża i znalazła zaszczytne miejsce w historii świata.

          Dzięki obecności Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i udziałowi w Lidze Świętej Polska była stroną rokowań pokojowych z Turcją. Na mocy pokoju karłowickiego zawartego w 1699 r. Rzeczpospolita odzyskała Podole i Kamieniec Podolski.

          Na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej 12 września ustanowiono Świętem Wojsk Lądowych.

          Pamięć, Cześć i Chwała Obrońcy Wiary Królowi Janowi III Sobieskiemu. Chwała Polskiej Husarii. Chwała Wielkiej Polsce❗

          autor: Zofia Romanowska

          2021-09-01 - 82. rocznica napaści III Rzeszy na Polskę

           

           

          2021-08-15 - Święto Wojska Polskiego

                                                                    

          2021-08-13 - 101 lat temu rozpoczęła się Bitwa Warszawska, uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Polska zwyciężyła i zachowała Niepodległość. Polacy 🇵🇱 uratowali Europę przed bolszewizmem❗

          Plan bitwy został opracowany przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, płk. Tadeusza Piskora i kpt. Bronisława Regulskiego, na podstawie koncepcji Józefa Piłsudskiego.

          13 sierpnia rano Naczelny Wódz Józef Piłsudski wraz ze swoim sztabem przybył do Puław, gdzie objął dowództwo nad Grupą Uderzeniową. Tam, w sali kolumnowej Pałacu Czartoryskich, odbywały się narady wojenne i przeprowadzane były rozmowy między Józefem Piłsudskim a gen. Tadeuszem Rozwadowskim. Stamtąd poszły rozkazy dla Polskiej Armii.

          O godz. 10.00 w Irenie k/Dęblina, gdzie stacjonowała Grupa Uderzeniowa wyznaczona do ofensywy, Marszałek dokonał inspekcji wojsk. Potem spotkał się z gen. Leonardem Skierskim i Edwardem Rydzem-Śmigłym na odprawie, podczas której omówiono plan operacji przeciwko bolszewikom. Następnie dokonał inspekcji Grupy Uderzeniowej składającej się z oddziałów 3. i 4. Armii tworzących Front Środkowy, którym dowodził gen. Edward Rydz-Śmigły i 3. Armii gen. Zygmunta Zielińskiego, zajmującej pozycję od Kocka po Brody. Każdego dnia wyjeżdżał do pobliskich miejscowości - Dęblina, Ireny, Gołębia, Zajezierza, gdzie stacjonowały oddziały, które szykowały się do kontrofensywy. Tam też Marszałek nadawał Ordery Virtuti Militari za dotychczasowe męstwo w boju.

          Bitwa Warszawska rozpoczęła się, gdy Armia Czerwona dowodzona przez Michaiła Tuchaczewskiego zbliżyła się na wschodnie przedpola Warszawy, przełamała pierwszą linię obrony i zajęła Radzymin. Od północy wojska sowieckie nacierały na Płock, Toruń i Włocławek. Obronna faza koncentrowała się na Froncie Północnym pod dowództwem gen. Józefa Hallera.

          Do najbardziej krwawych walk doszło pod Radzyminem i Ossowem.

          15 sierpnia Wojska Polskie przejęło inicjatywę i zmusiło Armię Czerwoną do odwrotu a podjęte 16 sierpnia uderzenie znad Wieprza na Mińsk Mazowiecki, Brześć Litewski i Siedlce zagroziło tyłom wojsk bolszewickich, spowodowało ich odwrót i klęskę. Sukcesu dopełniło rozbicie Armii Konnej Budionnego.

          Ogromny wkład w zwycięstwo wniósł 🇵🇱 radiowywiad oraz odszyfrowanie sowieckich rozkazów i meldunków ujawniających sowieckie pozycje i plany wojenne.

          Zatrzymanie bolszewików nie byłoby możliwe, gdyby nie determinacja władz i społeczeństwa, które w obliczu zagrożenia zjednoczyło się, by bronić Niepodległości Ojczyzny.

          Pamięć, Cześć i Chwała 🇵🇱 Obrońcom Ojczyzny i Europy

           

          2021-08-01 - 77. Rocznica Powstania Warszawskiego. Upamiętniaj godnie!

           

           >>>zobacz zdjęcia<<<   

                                            

          2021-07-16 Odsłonięcie tablicy memoratywnej w miejscu niemieckiego obozu funkcjonującego w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena – Sosnowiec

          Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta Sosnowiec zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej w miejscu niemieckiego obozu funkcjonującego w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena. Uroczystość odbędzie się 16 lipca 2021 r. o godz. 10.00 w sąsiedztwie Sądu Rejonowego w Sosnowcu przy ul. 1 Maja 19.
          Wydarzenie poprzedzi msza święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów 24 w Sosnowcu w intencji więźniów obozu, która zostanie odprawiona z inicjatywy Rycerzy Kolumba i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
          Obiekt powstał z inicjatywy fundatorów: Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, Urzędu Miasta Sosnowiec, Serwisu SosnowiecFakty.pl oraz Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.
          Kamień z tablicą memoratywną zostanie odsłonięty przy działce, na której znajdowały się zabudowania fabryki Schoena (ul. 1 Maja 21-23). W tym miejscu od października 1939 r. znajdował się obóz dla ludności żydowskiej, w okresie od 1 kwietnia do 20 maja 1940 r. funkcjonował tam obóz przejściowy, z którego więźniowie polityczni trafiali do KL Auschwitz, a następnie działało tam policyjne więzienie zastępcze, które zostało zlikwidowane w 1941 r. w związku z utworzeniem identycznego więzienia w Mysłowicach.
          IPN Katowice

          2021-06-22 - 124. rocznica urodzin majora Henryka Dobrzańskiego PS. "Hubal"

           

          2021-03-01- Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych

          Uczniowie Naszej szkoły wraz z Panią dyrektor oraz opiekunem szkolnego Klubu Armii Krajowej na miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          >>>zobacz zdjęcia<<<

          2021-03-06 - Gala upamiętniająca "Żołnierzy Wyklętych" w SP 6 w Sosnowcu